Influencing: Monitor de luchtkwaliteit in jouw omgeving

Geschreven door

in

De kwaliteit van de lucht die we inademen heeft een enorme invloed op onze gezondheid. Toch heeft slechte lucht meestal weinig of geen onmiddellijk zichtbaar of voelbaar effect. Ook het effect op lange termijn is moeilijk in te schatten of te voorspellen. Het enige wat we kunnen doen, is proberen ervoor te zorgen dat onze lucht zo gezond mogelijk is. Als mens beschikken we niet over eenvoudige manieren om te voelen of de lucht gezond is. Een van de weinige momenten waarop je dat wel merkt, is bij een smogalarm.

Onder het motto “meten is weten” wil je zo veel mogelijk metingen uitvoeren met meetstations die continu gegevens aanleveren. Op de website van het Vlaams Milieuagentschap zie je de actuele luchtkwaliteit die door deze meetstations wordt gemeten. Via een wiskundig model worden die gegevens vervolgens gebruikt om de kwaliteit voor heel Vlaanderen in te schatten.

Het opzetten van meetstations is in alle landen een groot probleem. Samen met de groeiende interesse in de kwaliteit van onze lucht en de vele mogelijkheden van open hardware werd het Luftdaten-project opgericht.

Zoals je op deze kaart kunt zien, wordt er van over de hele wereld data verzameld: https://maps.luftdaten.info
De data voor deze kaart wordt aangeleverd door sensoren die overal ter wereld zijn geplaatst, met open source code waaraan iedereen kan bijdragen.

Influencair is een Brusselse organisatie die burgers bewust wil maken van het belang van goede luchtkwaliteit. Ze willen dit ondersteunen door zelf metingen uit te voeren en anderen te helpen om hetzelfde te doen.

Deze kaart combineert de gegevens van de bestaande meetstations met die van de nieuwe sensoren. Het spreekt voor zich: hoe meer sensoren we hebben, hoe beter we de luchtkwaliteit in onze regio begrijpen.

Je kunt ook je eigen sensor samenstellen en koppelen aan het Luftdaten-project. Het beste is om contact op te nemen met Influencair. Op hun website vind je alle nodige informatie over de onderdelen en materialen die je nodig hebt om deze sensor in de lucht te krijgen.